Rolety okienne są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do dekoracji i zasłaniania okien. Są one popularne z tego powodu, iż z reguły nie trzeba ich prać oraz zapewniają bardzo komfortową funkcjonalność. Obecnie, technologia rolet rozwinęła się bardzo mocno, przez co każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. W jaki sposób można skorzystać z możliwości oferowanych przez rolety?

Rolety wewnątrz domu

Ciągle najczęściej stosowane są rolety wewnątrz domu, a ich najpopularniejszym rodzajem są rolety dzień noc. Mogą być użyte praktycznie w każdym pomieszczeniu jednak to najczęściej salon i sypialnia są wyposażone w ten typ. Dzięki nim, można skutecznie redukować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia oraz tworzyć arcyciekawe aranżacje, gdyż ich wygląd jest z reguły schludny.

Coraz więcej osób decyduje się jednak na zastosowanie żaluzji drewnianych. Idealnie nadają się do salonu oraz gabinetu. Ich stopień zaciemnienia jest niemal stuprocentowy co chętnie wykorzystują osoby lubiące spać w bardzo ciemnych warunkach. Żaluzje drewniane okazują się również bardzo dobrym izolatorem ciepła.

Spośród rolet wewnętrznych można wyróżnić te najprostsze – materiałowe, które są najtańszym rozwiązaniem, jednak ich stopień zaciemnienia oraz wygląd, mogą pozostawiać wiele do życzenia. Jednakże pomysłowe osoby znajdą dla nich niejedno zastosowanie.

looking out of window

Rolety również na zewnątrz

Oprócz tego, iż rolety można wykorzystać wewnątrz domu, warto pamiętać iż obecne technologie pozwalają zainstalować je na zewnątrz. Obecnie są to rozwiązania bardzo często stosowane przede wszystkim w nowym budownictwie. Ponadto większość osób, które obecnie budują domu wykorzystuje właśnie ten typ zabezpieczeń.

Warto zacząć od tego, iż rolety zewnętrzne zapewniają całkowite zaciemnienie pomieszczeń ze względu na szczelnie przylegające płytki. Oprócz tego, mają zastosowanie antywłamaniowe. Szczelne zamknięcie rolet sprawia, iż nie jest możliwe otworzenie drzwi balkonowych czy okna z zewnątrz, przez co nawet w przypadku nieobecności domowników, nie muszą martwić się o swój dobytek.

Rolety zewnętrzne chroniące przed upałem mogą być sterowane ręcznie oraz automatycznie. W przypadku automatycznych, aby uniknąć konieczności doprowadzania kabli elektrycznych, bardzo często są stosowane ogniwa fotowoltaiczne, które gromadzą energię niezbędną do uruchomienia małego silniczka elektrycznego napędzającego rolety. W ten sposób, można zaoszczędzić sobie pracy i problemów związanych z modyfikacją sieci elektrycznej, a samo ogniwo fotowoltaiczne wystarczy do napędzania rolet.

Jak widać, istnieje bardzo wiele możliwości wykorzystania rolet, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dzięki nim, możliwa jest skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi oraz dodatkowe zabezpieczenie domu. Rolety stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań i choć może nie wyglądają tak oszałamiająco jak precyzyjnie wykonane firanki, można za ich pomocą tworzyć ciekawe aranżacje, które wprowadzą do pomieszczenia nutę świeżości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *